
SP 11 Tychy
Regulamin przyznawania punktów za pracę w Wolontariacie
-
Podstawa prawna:
• Ustawa z dnia 14 grudnia 2016r. prawo oświatowe (t. j. Dz. U. z 2018r. poz. 996 ze zm.) –rozdział 6,
• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 marca 2017r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół i placówek (Dz. U. z 2017r. poz. 610),
• Statut Szkoły Podstawowej nr 11 im. Marii Curie – Skłodowskiej w Tychach, uchwalony 21 listopada 2017 roku.
2. Wolontariat - to bezpłatne, dobrowolne, świadome działanie na rzecz innych, wykraczające poza więzi rodzinne i koleżeńsko-przyjacielskie. Wolontariuszem może być każdy, w każdej dziedzinie życia społecznego, wszędzie tam, gdzie taka pomoc jest potrzebna.
3. Wolontariat szkolny jest inicjatywą młodzieży, skierowaną do ludzi młodych, którzy chcą pomagać najbardziej potrzebującym, reagować czynnie na potrzeby środowiska, inicjować działania w środowisku szkolnym i lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne.
4. Za działania wolontariatu w Szkole Podstawowej nr 11 im. Marii Curie – Skłodowskiej w Tychach odpowiedzialny jest opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu.
5. Wolontariuszem może zostać każdy, kto pragnie pomagać innym i systematycznie uczestniczy w spotkaniach i prowadzonych akcjach. Wolontariusze sumiennie i bezinteresownie wywiązują się z powierzonych im zadań, za co otrzymują punkty zgodnie z Zasadami Wewnątrzszkolnego Oceniania – 5 punktów za każdą akcję charytatywną.
6. Wolontariusz może również samodzielnie poszukiwać miejsca gdzie mógłby się aktywnie angażować. Może również proponować swoje pomysły na określone akcje, które mogą być zorganizowane w szkole. W razie jakichkolwiek trudności ma możliwość zwrócenia się do opiekuna Szkolnego Koła Wolontariatu lub wychowawcy klasy.
7. Wolontariusze mogą być nagrodzeni pochwałą ustną na forum szkoły oraz przyznaniem punktów za aktywną pracę w wolontariacie (udział w spotkaniach organizacyjnych, zbiórkach, akcjach, wyjściach itp.) oraz za udokumentowaną pracę na rzecz innych w wolontariacie poza szkołą. W przypadku działania w wolontariacie zewnętrznym liczone są tylko akcje potwierdzone zaświadczeniem lub dyplomem, za każdy rok szkolny i dostarczone do szkolnych opiekunów najpóźniej dwa tygodnie przed roczną radą klasyfikacyjną.
8. Uczeń, który chce uzyskać wpis na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej o szczególnych osiągnięciach, za aktywność społeczną musi w klasie VIII otrzymać co najmniej 30 PUNKTÓW za pracę na rzecz środowiska szkolnego i udział w akcjach charytatywnych zgodnie z ZWO (6 różnych akcji po 5 punktów za każdą). Musi również uczestniczyć w działaniach wolontariatu szkolnego przynajmniej przez ostatnie dwa lata szkolne.
9. Za udział w wolontariacie pozaszkolnym, udokumentowanym certyfikatem lub świadectwem można otrzymać wpis na świadectwie kończącym szkołę podstawową, o ile jest to działanie systematyczne, trwające przynajmniej dwa lata i udokumentowane certyfikatem lub świadectwem potwierdzającym taką działalność poza szkołą.
Za jednorazową akcję w wolontariacie pozaszkolnym można otrzymać punkty zgodnie z ZWO.
10. Rada Pedagogiczna w drodze uchwały klasyfikacyjnej podejmuje decyzję o wpisie o szczególnych osiągnięciach za aktywność społeczną na świadectwie ukończenia szkoły.
11. Wpis na świadectwie obejmuje brzmienie: „ WOLONTARIAT”.
12. Regulamin wchodzi w życie z dniem 09.09.2019.